Rola norm w rozwijaniu Przemysłu 4.0
W ramach obchodów Dnia Normalizacji Polskiej Polski Komitet Normalizacyjny zorganizował ogólnopolską konferencję, której tematem przewodnim była „Rola norm w rozwoju Przemysłu 4.0”. Konferencja z okazji Dnia Normalizacji Polskiej jest jednym z działań służących zwiększeniu świadomości normalizacyjnej, okazją do podkreślenia korzyści, jakie stosowanie norm przynosi gospodarce oraz społeczeństwu oraz debacie na temat przyszłości.
Normy odegrały znaczącą rolę w każdej z poprzednich trzech rewolucji przemysłowych, obecnie także wydają się być niezbędnym elementem w przejściu do nowej ery przemysłu – Przemysłu 4.0
Normy pomagają w koordynowaniu przepływu procesów i pracy, rozpowszechniania wiedzy i innowacyjności, są reakcją na dynamicznie rozwijający się rynek i jego potrzeby, a także narzędziem wsparcia dla przedsiębiorców. Budują globalny rynek bezpiecznych, energooszczędnych, interoperacyjnych urządzeń i systemów IoT.
Normy są także wsparciem dla programu „Platforma Przemysłu Przyszłości” a także odgrywają ważne kwestie w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz koncepcją Internetu Rzeczy w kontekście rewolucji przemysłowej.
Przemysł 4.0 jest kolejnym krokiem „rewolucji przemysłowej” związanym z integracją inteligentnych maszyn, systemów oraz wprowadzaniem zmian w procesach produkcyjnych mających na celu zwiększanie wydajności wytwarzania oraz wprowadzenia możliwości elastycznych zmian asortymentu. Przemysł 4.0 dotyczy nie tylko technologii, ale też nowych sposobów pracy i roli ludzi w przemyśle.
Czwarta rewolucja przemysłowa ma potencjał, by ukształtować światową gospodarkę bazującą na bardziej wydajnej i zrównoważonej, a przez to przyjaznej dla środowiska, produkcji. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, konieczna jest współpraca w sferze normalizacji.