Mierniki na straży jakości
Mierniki jakości pozwalają określić cele oraz poziom ich realizacji, a także zainicjować działania zmierzające do poprawy jakości i satysfakcji pacjenta. Stosowanie mierników jakości, oprócz punktów odniesienia, jest źródłem do porównań między podobnymi podmiotami w celu weryfikacji i analizy wyników.
Wśród mierników jakości są tzw. mierniki sprawności ochrony zdrowia – specyficzny zestaw wskaźników statystycznych, które mają wskazywać na skalę powodzenia polityki zdrowotnej.
Mierniki sprawności w ochronie zdrowia można spotkać w wielu krajach Europy, jak również na poziomie międzynarodowym (WHO oraz OECD). Odnoszą się one do z góry określonych celów lub wartości przyjętych w danym kraju za referencyjne oraz odzwierciedlają często sytuację kraju pomiaru.
7 powodów, dlaczego warto stosować mierniki sprawności systemu ochrony zdrowia
- określanie i komunikowanie celów i wyboru priorytetów systemu,
- refleksja na temat możliwości systemu,
- nawiązanie współpracy wielu interesariuszy,
- przypisywanie odpowiedzialności za realizację celów systemu ochrony zdrowia,
- stała poprawa jakości,
- śledzenie postępów pozwalające zidentyfikować organizacje (np. województwa, szpitale), w których notowany jest postęp, oraz te, w których pozostaje jeszcze wiele do zrobienia,
- komunikacja i promocja, w przypadku których mierniki wykorzystywane są do informowania właściwych podmiotów o stanie systemu oraz postępach w osiąganiu przyjętych celów
(wg badaczy z programu Health Policy Analysis prowadzonego przez Uniwersytet Waszyngtoński).
Monitorowanie zdrowia w krajach UE
Mierniki jakości w ochronie zdrowia należą do stosunkowo nowych obszarów zainteresowania ochrony zdrowia. Na poziomie Unii Europejskiej, na skutek dużych różnic między jakością usług zdrowotnych w poszczególnych krajach członkowskich, są one szczególnie analizowane. Komisja Europejska w celu monitorowania stanu zdrowia ludności oraz porównywania jakości świadczonych usług medycznych w różnych krajach Unii Europejskiej uruchomiła projekt pod nazwą European Community Health Indicators Monitoring, polegający na monitorowaniu zdrowia w krajach Unii Europejskiej. W projekcie określono 88 wskaźników zdrowotnych, które powinny być gromadzone przez państwa członkowskie Unii Europejskiej w celu umożliwienia spójnych analiz.
W tworzeniu tej listy wzięto pod uwagę zarówno dotychczasowe doświadczenia, wcześniej gromadzone wskaźniki (m.in. dla OECD i WHO), jak i poziom użyteczności dla polityki zdrowotnej.
Rys. 1. Wskaźniki European Community Health Indicators Monitoring
Źródło: Topór-Mądry R., Monitorowanie zdrowia w Unii Europejskiej (European Community Health Indicators Monitoring) a wskaźniki jakości, I Forum Jakości i Bezpieczeństwa w Ochronie Zdrowia, Piel. Zdr. Publ. 2013, 3, 1, 65–70.
Mierniki mogą być elementem skutecznie wdrożonych systemów zarządzania, umożliwiających ich doskonalenie przez analizę i wymianę informacji między placówkami medycznymi oraz podejmowanie na ich podstawie działań poprawiających sytuację na rynku ochrony zdrowia.
Autor: Arkadiusz Trela, ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, pełnomocnik oraz trener systemów zarządzania wg ISO w ochronie zdrowia
Źródło: magazyn “Zarządzanie Placówką Medyczną” Nr 22 specjalny Kwiecień – Czerwiec 2016 r.