
Jakie dokumenty związane z BHP są niezbędne w firmie?
Obsługa firm w zakresie BHP – poznaj szczegóły
Każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Wynika to wprost z przepisów prawa. Jeżeli zatrudniasz ponad 100 osób, musisz utworzyć w zakładzie pracy dokumentację BHP. Każdy pracownik zatrudniony w zakładzie pracy podlega obowiązkowym szkoleniom BHP i badaniom lekarskim.
BHP w zakładzie pracy to nie tylko szkolenia. To także właśnie zebranie odpowiedniej dokumentacji i jej odpowiednie przechowywanie, co jest realnym wsparciem w przypadku kontroli lub wypadków.
Dokumenty związane ze szkoleniami BHP
Częstotliwość przeprowadzania szkoleń i dokumentacji BHP zależna jest od rodzaju stanowisk, na jakich zatrudniasz pracowników. Jednak bez względu na rodzaj wykonywanej z przez nich pracy musisz organizować szkolenie wstępne, takie jak:
- instruktaż ogólny,
- instruktaż stanowiskowy,
- szkolenia okresowe.
Każde przeprowadzone w zakładzie pracy szkolenie musi być odpowiednio udokumentowane, potwierdzone własnoręcznym podpisem przez pracownika i przechowywane w jego aktach osobowych. Dzięki kompleksowej obsłudze BHP w firmie i odpowiedniej dokumentacji zyskujesz pewność, że wszystkie procedury są zgodne z aktualnymi przepisami i dostosowane do specyfiki Twojej działalności.
Karta szkolenia wstępnego w dziedzinie BHP
Dokument ten potwierdza odbycie przez pracownika szkolenia wstępnego z zakresu BHP. Wzór tej karty określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r.
Szkolenie okresowe
Pierwsze szkolenie okresowe odbywa się do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy u danego pracodawcy (za wyjątkiem kadry kierowniczej, którzy odbywają takie szkolenie do 6 miesięcy od zatrudnienia). Termin odbycia się kolejnego szkolenia okresowego, zależny jest od rodzaju stanowiska.
Potwierdzeniem odbycia szkolenia okresowego z pozytywnym wynikiem jest zaświadczenie wydane przez organizatora szkolenia. Dokumentacja BHP powinna być przechowywana w aktach osobowych pracownika.
Dokumentacja szkoleniowa
Pracodawca zobowiązany jest do przechowywania całej dokumentacji BHP związanej z przeprowadzanymi w swoim zakładzie pracy szkoleniami. Wszelkie rejestry odbytych szkoleń, plany szkoleń i dzienniki podlegają weryfikacji w przypadku kontroli w zakładzie pracy przez Inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy bądź Inspekcji Sanitarnej. Zarządzanie wszystkimi danymi związanymi z BHP, nawet w małej firmie, może być żmudne i czasochłonne. Dlatego powierzenie wszystkich zadań ekspertom, takim jak my pozwala zyskać cenny czas na rozwijanie biznesu.
Wypadki przy pracy
Każdy pracodawca, u którego zdarzył się wypadek przy pracy lub wystąpił przypadek choroby zawodowej, jest zobowiązany wprowadzić informację o wypadku do rejestru. Takie zarządzanie BHP, szczególnie w firmie produkcyjnej, pozwala na identyfikację zagrożeń oraz wdrażanie działań zapobiegawczych w przyszłości. Brak uwzględnienia tych czynności może skutkować konsekwencjami prawnymi oraz finansowymi.
Rejestr wypadków przy pracy zawiera wszystkie informacje dotyczące wypadku.
Oprócz protokołu powypadkowego pracodawca zobowiązany jest również do przechowywania pełnej dokumentacji wypadku, a także sporządzenia i przechowywania statystycznej karty wypadku przy pracy Z-KW.
Inne ważne dokumenty oprócz dokumentacji BHP w firmie
W zależności od rodzaju charakteru działalności, w zakładzie pracy powinny znaleźć się różne dokumenty związane z bezpieczeństwem i higieną pracy m.in.:
- regulamin zakładu pracy,
- instrukcje stanowiskowe BHP,
- instrukcje obsługi maszyn i urządzeń,
- oceny ryzyka zawodowego,
- rejestry substancji niebezpiecznych, czynników biologicznych.
Do określenia konieczności tworzenia poszczególnych dokumentów ważna jest dogłębna analiza wymagań prawnych dla danej działalności.