Co to jest IATF 16949?

18 paź
IATF 16949

Co to jest IATF 16949?

Przemysł motoryzacyjny to szeroki temat wymagający specjalnego podejścia i spełniania określonych norm. Jedną z nich jest IATF 16949 określająca zarządzanie jakością dla dostawców.

W poniższym artykule bliżej przyjrzeliśmy się kwestii tego, co to jest IATF 16949, by dla każdego z Państwa to zagadnienie stało się całkowicie klarowne.

IATF 16949 – co to jest? Wyjaśnienie pojęcia

IATF 16949 to specyfikacja techniczna ISO, która łączy w sobie wymagania występujących już francuskich, amerykańskich, włoskich i niemieckich norm systemów zarządzania w obszarze światowego przemysłu motoryzacyjnego. Wskazuje na konkretne wymagania w przedsiębiorstwach, które działają w tym obszarze.

Omawiana przez nas norma została opracowana przez Międzynarodową Grupę Zadaniową Motoryzacji, a jej cel nie polega jedynie na poprawie jakości w ramach łańcucha dostaw, ale również samego procesu certyfikacji. Wszyscy producenci zrzeszeni w IATF muszą posiadać dokument potwierdzający zgodność z określoną specyfikacją.

Grupa zrzesza znanych i cenionych na całym świecie producentów, takich jak BMW, Daimler, PSA Peugeot Citroen, Chrysler, Volkswagen, General Motors, Renault, Ford Motors czy Fiat.

IATF – co to? Co jeszcze warto wiedzieć?

Międzynarodowa Grupa Zadaniowa Motoryzacji, czyli w skrócie IATF stworzyła normę, która może być wdrażana w przedsiębiorstwach zajmujących się dostarczaniem, komponentów, materiałów, podzespołów bądź usług na linie produkcyjne czy montażowe samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych, a także motocykli. Dotyczy ona wszystkich dostawców w całym łańcuchu dostaw, niezależnie od wielkości biznesu.

Dlaczego warto wdrożyć IATF 16949?

Decyzja o wdrożeniu systemu zarządzania jakością w motoryzacji IATF 16949:2016 niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim umożliwia uzyskanie licencji, która pozwala na prowadzenie handlu międzynarodowego, co przyczynia się do rozszerzenia naszego biznesu. Ponadto to niezwykle łatwa we wprowadzeniu norma, opierająca się na ISO 9001, dzięki czemu filozofia całego procesu jest prosta do zaadaptowania.

Co więcej, certyfikacja przyczynia się do poprawy wizerunku marki, dając pewność jakości oraz odpowiedzialności związanej z działaniami firmy. Dotyczy to zarówno wszystkich kontrahentów, jak i klientów, otwierając przed nami nowe możliwości rozwojowe.

Ważnym aspektem, na którym powinniśmy również zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji, jest fakt, że certyfikację potwierdzającą zgodność z IATF 16949 uznają globalni producenci pojazdów. Dlatego, nawet jeśli nie jest przez wszystkich wymagana, to posiadanie tego dokumentu skutecznie zwiększa wartość naszej firmy na rynku.

IATF – co to jest? Podsumowanie

IATF 16949 jest normą stworzoną przez Międzynarodową Grupę Zadaniową Motoryzacji, określającą wymagania dotyczące procesu systemu zarządzania jakością głównie w obrębie łańcucha dostaw. Dzięki niej mamy możliwość polepszenia wizerunku naszej firmy, ciągłego doskonalenia, zapobiegania wadom, a także ograniczeniu zmienności bądź marnotrawstwa na różnych etapach łańcucha dostaw.

IATF 16949 skupia się na konkretnych wymaganiach klienta, a jej wdrożenie wpływa na zwiększenie naszej wiarygodności w sytuacji ubiegania się o światowe kontrakty na zaopatrzenie. To skuteczne rozwiązanie, na które powinniśmy postawić, jeśli zależy nam na usprawnieniu wielu procesów, a także poprawie jakości produktów oraz podejmowanych przez nas działań.

Skontaktuj się z nami - w czym możemy pomóc?

    Administratorem Pani/Pana danych osobowych (dalej: „Administrator”) jest Grzegorz Kłunduk prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Konsultingowe AGM Grzegorz Kłunduk (42-674 Zbrosławice, ul. Morcinka 14), zarejestrowane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, NIP: 6481984667, REGON: 276415939 oraz Przedsiębiorstwo Konsultingowe AGM Sp. z o.o. NIP: 6482798837, REGON: 385848588, KRS: 0000835694.

    Z Administratorem można się kontaktować pisemnie, za pomocą poczty tradycyjnej na adres: ul. Handlowa 2 lub drogą e-mailową pod adresem: agm@agm-konsulting.pl