Co to jest cyberbezpieczeństwo?

21 cze

Co to jest cyberbezpieczeństwo?

Korzystanie z urządzeń elektronicznych i Internetu to obecnie bardzo ważna część naszej codzienności – również w przypadku najmłodszych czy najstarszych członków społeczeństwa. Wiele osób nie wie jednak, z jakimi zagrożeniami wiąże się obecność w cyfrowej przestrzeni ani jak się przed nimi bronić. Warto mieć świadomość, że niewiedza na ten temat czyni nas podatnymi na cyberataki i znacznie zwiększać ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji. Co to jest cyberbezpieczeństwo oraz w jaki sposób możemy o nie zadbać?

Co to jest cyberbezpieczeństwo?

Temat cyberbezpieczeństwa powinien być bliski wszystkim użytkownikom urządzeń elektronicznych oraz Internetu zarówno jeśli chodzi o osoby prywatne, jak i firmy. Obie te grupy społeczne podlegają cyberatakom, które nierzadko niosą za sobą opłakane skutki. Z tego powodu warto edukować o tym, co to jest cyberbezpieczeństwo.

Cyberbezpieczeństwo to zbiór działań, które mają za zadanie chronić sieci komputerowe i systemy przed atakami przestępców, a więc zabezpieczać nasze dane przed kradzieżą. Warto mieć na uwadze, że nieustannie rozwijające się technologie nie sprawiają, że liczba cyberataków maleje – hakerzy oraz przestępcy podejmują kolejne, coraz bardziej zaawansowane działania. Mimo wszystko istnieje kilka sposobów, aby zadbać o cyberbezpieczeństwo.

Cyberbezpieczeństwo – co to jest i jakie są jego rodzaje?

Na cyberataki narażone są nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorstwa – w tym przypadku w grę wchodzą tysiące poufnych danych, których kradzież może narazić nie tylko na straty finansowe, ale również utratę dobrego imienia czy renomy. To właśnie z tego powodu warto wdrażać rozwiązania mające na celu zbudować cyberbezpieczeństwo. Co to jest cyberatak i jak może wyglądać?

Co to cyberbezpieczeństwo? Catfishing i phishing jako metody manipulacji

Definicja ogólna cyberataku nie uwrażliwia na to, w jaki sposób możemy paść jego ofiarą. Rodzajów przestępstw w przestrzeni cyfrowej istnieje bardzo wiele. Jedną z najczęstszych form cyberataków są próby wyłudzenia danych. W takiej sytuacji hakerzy nierzadko podszywają się pod instytucje kojarzące nam się z podmiotami godnymi zaufania. Osoba, która nie zdaje sobie sprawy, co to jest cyberbezpieczeństwo i w jaki sposób można paść ofiarą przestępstwa, może udzielić prywatnych informacji pod wpływem silnych emocji.

Co to cyberbezpieczeństwo? Ransomware i malware

Innym rodzajem zagrożenia mogącym osłabiać nasze cyberbezpieczeństwo są oprogramowania. Ransomware szyfruje prywatne dane, za których odzyskanie przestępca żąda okupu. Malware natomiast to złośliwe programy zakłócające funkcjonowanie urządzenia i przejmujące nad nim kontrolę. Co ważne, ich obecność jest możliwa do rozpoznania po wielu sygnałach, podobnie jak możemy nauczyć się rozpoznawać próby wyłudzenia danych pod postacią catfishing czy phishingu.

Jeżeli chcą Państwo zdobyć rzetelną wiedzę na temat tego, co to jest cyberbezpieczeństwo i co może świadczyć o jego zakłóceniu w przedsiębiorstwie, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleń prowadzonych przez naszą firmę.

Cyberbezpieczeństwo – co to jest i jak o nie zadbać?

Troska o bezpieczeństwo firmy również w przestrzeni cyfrowej to niezwykle istotna kwestia. Bez wdrożenia zalecanych rozwiązań poufne dane mogą zostać wykradzione przez hakerów na wiele sposobów, przyczyniając się do strat finansowych, a także utraty dobrego imienia czy zaufania klientów. Zachodzi więc konieczność podjęcia odpowiednich działań między innymi w takich obszarach, jak aplikacje, sieci, bazy danych czy ich odzyskiwanie po awarii.

Jeśli chcą Państwo sprawdzić, czy firma jest odporna na ataki hakerów, zachęcamy do skorzystania z audytu cyberbezpieczeństwa prowadzonego przez certyfikowanego specjalistę. Zwrócimy uwagę na wszelkie znaczące kryteria oraz podpowiemy, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w Państwa przypadku.

Świadome zwiększanie cyberbezpieczeństwa to wyzwanie XXI wieku, któremu nie jest łatwo podołać. W ramach audytu firma konsultingowa AGM może jednak Państwu zaproponować rozwiązania zapewniające solidną ochronę przed aktualnie wykorzystywanymi przez hakerów metodami.

Skontaktuj się z nami - w czym możemy pomóc?

    Administratorem Pani/Pana danych osobowych (dalej: „Administrator”) jest Grzegorz Kłunduk prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Konsultingowe AGM Grzegorz Kłunduk (42-674 Zbrosławice, ul. Morcinka 14), zarejestrowane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, NIP: 6481984667, REGON: 276415939 oraz Przedsiębiorstwo Konsultingowe AGM Sp. z o.o. NIP: 6482798837, REGON: 385848588, KRS: 0000835694.

    Z Administratorem można się kontaktować pisemnie, za pomocą poczty tradycyjnej na adres: ul. Handlowa 2 lub drogą e-mailową pod adresem: agm@agm-konsulting.pl