ZKP – wymóg czy tylko mit
Przystępując do Unii Europejskiej, Polska zobowiązała się do wprowadzenia europejskich norm – Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP). Jest to wspólne, ujednolicone dokumenty odniesienia, które stanowią kluczowe ogniwo ładu budowlanego w państwach Unii Europejskiej. Zakładowa Kontrola Produkcji jest zbiorem zunifikowanych norm międzynarodowych służących do projektowania budynków oraz konstrukcji inżynierskich. Intencją ich autorów było wykorzystanie szerokiego doświadczenia w zakresie projektowania oraz wyników badań w blisko 20 krajów członkowski UE.
Zakładowa Kontrola Produkcji stanowi podstawowy składnik systemów oceny. Jej wdrożenie stanowi jeden z wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. zgodnie, z którą posiadanie ZKP przez producentów wyrobów budowlanych jest obligatoryjne , bez względu na stosowany system oceny zgodności.
System Zakładowej Kontroli Produkcji określa:
- odpowiedzialność, uprawnienia i wzajemne zależności personelu, który zarządza;
- wykonuje i kontroluje prace mające wpływ na jakość;
- procedury związane z działaniem zakładowej kontroli produkcji, niezbędne do wykazania zgodności wyrobu na odpowiednim etapie jego produkcji;
- procedury prowadzenia i nadzorowania zapasów;
- procedury szkolenia personelu mającego wpływ na jakość;
- procedury postępowania z reklamacjami.
Zakładowa Kontrola Produkcji dotyczy miedzy innymi wszystkich konstrukcji stalowych i aluminiowych. Zgodnie z przepisami budowlanymi oraz prawnymi Zakładowa Kontrola Produkcji zgodnie z normą PN-EN 1090 powinna być wdrożona oraz certyfikowana do dnia 1 lipca 2014 r. Norma ta nakłada na producentów konstrukcji stalowych wymóg oznakowania swoich wyrobów znakiem CE.
Producenci, którzy nie zdążyli w terminie przejść pozytywnie procedury certyfikacyjnej, nie mogą produkować/dostarczać konstrukcji stalowych na żadną budowę w obszarze Unii Europejskiej!
Wymagania normy EN 1090 dotyczą takich elementów konstrukcyjnych jak:
- właściwości elementów i zestawów elementów konstrukcyjnych ze stali lub aluminium, wprowadzanych na rynek wyrobów budowlanych;
- elementów i zestawów elementów konstrukcyjnych ze stali lub aluminium wprowadzanych na rynek wyrobów budowlanych;
- elementów stalowych używanych w konstrukcjach zespolonych i żelbetowych;
- elementów stosowanych bezpośrednio, w konstrukcjach budowlanych lub jako zestawy elementów konstrukcyjnych;
- elementów konstrukcyjnych oraz ich zestawów wytwarzanych seryjnie i nieseryjnie;
- elementów wykonanych z wyrobów konstrukcyjnych walcowatych, profilowanych na zimno lub z zastosowaniem innych technologii;
- elementów produkowanych z różnych kształtowników, wyrobów płaskich (blach i taśm), prętów, odlewów i odkuwek z materiałów stalowych lub aluminiowych zabezpieczonych lub niezabezpieczonych przed korozją powłokami lub inną obróbką powierzchni.
Konsekwencje braku ZKP
Firma, która nie spełnia wymogów zgodnych z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 oraz normami naraża się na poważne konsekwencje tj.:
- kara grzywny, w wysokości do 100 000 złotych.
- produkt po kontroli odpowiednich organów zostaje umieszczony w Krajowym Wykazie Wyrobów Zakwestionowanych, co jest jednoznaczne z tym, iż zostaje wycofany z rynku .
- w przypadku wycofywania produktów z rynku, firma musi wykupić od swoich klientów swój produkt, który nie posiada takiego pozwolenia
Tak więc trzeba się mocno zastanowić co w tym przypadku bardziej się opłaca!