Z początkiem 2020 r. wchodzą w życie istotne zmiany i obowiązki w zakresie gospodarki odpadami!
Z początkiem 2020 r. wchodzą w życie istotne zmiany i obowiązki w zakresie gospodarki odpadami, a nowością w gospodarce odpadami, która wzbudza najwięcej pytań i wątpliwości jest funkcjonowanie internetowej platformy Bazy Danych o Odpadach.
Od 4 listopada istnieje możliwość zalogowania się do tzw. „środowiska testowego” BDO dla tych użytkowników, którzy przed 4 listopada uzyskali nr rejestrowy, login i hasło do Bazy.
Po zalogowaniu się i procedurze uwierzytelnienia, użytkownik ma dostęp do podstawowego panelu zarządzania swoim kontem -pozostałe funkcje pozostają czasowo nieaktywne takie jak np.: moduł wiadomości, którego zadaniem będzie powiadamianie użytkowników o aktualnościach lub planowanych przerwach technicznych działania systemu.
W środowisku testowym jest możliwe, z pomocą instrukcji przygotowanych przez twórców platformy, wystawienie kart przekazania odpadu, stworzenie karty ewidencji odpadów oraz dodanie osób upoważnionych np.: pracownika firmy do wykonania tychże czynności.
Bardzo ważne jest by pamiętać w jakiej roli w gospodarce odpadami występuje podmiot, ponieważ zakres kompetencji i obowiązków również w ramach wykonywanie czynności na platformie może się różnić. Przedsiębiorcy korzystając z modułów bazy są określani jako m.in.:
- przekazujący odpady
- transportujący odpady
- przyjmujący odpady
Dostęp do środowiska testowego oraz instrukcji wprowadzania kart ewidencji i kart przekazania odpadów znajdą Państwo poprzez link : https://bdo-test.mos.gov.pl/
Jednocześnie przypominamy, że obowiązek wpisania się do Rejestru upływa 31.12.2019 r.!
Obowiązkiem otrzymania wpisu do rejestru są podmioty, które :
- wytwarzają odpady,
- transportują odpady,
- podmioty prowadzące ewidencję odpadów (obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorstw),
- wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań
- jednoosobowe działalności gospodarcze zobowiązane do prowadzenia ewidencji odpadów np.: firmy budowlane, gabinet stomatologoczny, salon kosmetyczny itp.
Jedynym wyjątkiem od tej sytuacji – by uniknąć obowiązku wpisania do rejestru jako wytwórca odpadu jest zlecenie usług firmie zewnętrznej np.: powstający zużyty toner do drukarek firmowych oddajemy firmie, która świadczy w naszym przedsiębiorstwie usługi konserwacji i czyszczenia sprzętu biurowego( ksera, drukarek itp.). Pamiętajmy, że firma, która świadczy nam taką usługę musi posiadać wpis do rejestru BDO i niezbędne pozwolenia administracyjne.