Szkolenie bhp dla obcokrajowca – w jakim języku?
Pracodawca, który zatrudnia obcokrajowca nieznającego języka polskiego, powinien zapewnić mu możliwość komunikacji w zrozumiałym dla niego języku na cały czas trwania stosunku pracy – nie tylko podczas instruktażu wstępnego, czy samego zatrudnienia.
Zgodnie z art. 2373 §2 k.p. „Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę”.
Dodatkowo zgodnie z art. 2373 § 1 k.p. „Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy”.
Jak widać powyżej przepisy nie regulują wprost, w jakim języku powinno zostać przeprowadzone szkolenie. Jednak nawiązując do art. 207 § 1 k.p. „Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.”, w interesie pracodawcy jest, aby szkolenie zostało przeprowadzone zrozumiale dla wszystkich pracowników. Przeprowadzenie szkolenia w obcym dla pracownika języku, lub zapoznanie go z regulaminami i instrukcjami bhp, których nie rozumie mija się z celem.
Zalecane jest zatem, aby szkolenie bhp przeprowadziła osoba znająca nie tylko dany język, ale także technologię i branżę danego zakładu pracy.