Świat zwolnił!

27 mar
świat zwolnił koronawirus

Świat zwolnił!

Świat zwolnił. Przestaliśmy pędzić na oślep za sprawą koronawirusa. Każdy z nas ma inne podejście do sytuacji w której znalazły się Państwa i inne refleksje. Natomiast jedno jest pewne- świat konsumpcyjny, który narzucało życie doprowadził do kryzysu, nie tylko ekonomicznego ale i ekologicznego. Cały świat zaczyna tonąć w śmieciach. Przerażają ilości odpadów medycznych (głownie z produkcji maseczek ochronnych, chusteczek jednorazowych oraz środków dezynfekujących). Statystyki pokazują, że w mieście Wuhan z każdym dniem przybywało ich w ilości aż 200 ton. Odpady te, muszą zostać spalone. Kolejnym źródłem zwiększonej ilości odpadów jest zakup przez społeczeństwo paczkowanej żywności. Jak już wiemy sklepów nikt nie planuje zamykać a badania pokazują, że żywność nie jest źródłem przenoszenia wirusa. Warto mieć to na uwadze robiąc kolejne zakupy. Do powstawania hałdy odpadów przyczynił się również Starbucks, ponieważ w czasie epidemii powrócił niestety do sprzedaży kawy w kubkach jednorazowych, nie poddawanych recyklingowi.

Liczba osób oglądających telewizję i korzystających z urządzeń energochłonnych z każdym dniem wzrasta, a to z kolei przyczynia się do coraz większego zużycia energii.

Myślę, że warto wspomnieć również o planowanych inwestycjach ekologicznych w najbliższych latach. Niestety, obecna sytuacja mocno odbiję się na gospodarce a to z kolei będzie zmuszało niektórych przedsiębiorców do cięcia kosztów i wycofania się z planowanych inwestycji ekologicznych oraz inwestycji w energetykę odnawialną.

Plusem sytuacji wywołanej wirusem COVID-19 jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, w wyniku zamknięcia zakładów pracy, szkół, czy też galerii handlowych. W Chinach emisja dwutlenku węgla spadła o około 25%. Na spadek emisji gazów cieplarnianych ma również wpływ zmniejszenie zapotrzebowania na ropę naftową. Spowolnienie gospodarki pozwala na odnotowanie spadku emisji CO2 do atmosfery. W Chinach w prowincji Hubei zostały przeprowadzone badania, które pokazują, że jakość powietrza się poprawiła. Uratowało to życie czterem tysiącom dzieci poniżej 5 roku życia i aż 73 tysiącom osób w podeszłym wieku. Hiszpania także odnotowuje spadki, ponieważ ruch w godzinach szczytu zmniejszył się aż o 14%. Transport lotniczy został ograniczony do minimum, co również ma wpływ na zmniejszoną produkuję emisję.

 

 

Skontaktuj się z nami - w czym możemy pomóc?

    Administratorem Pani/Pana danych osobowych (dalej: „Administrator”) jest Grzegorz Kłunduk prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Konsultingowe AGM Grzegorz Kłunduk (42-674 Zbrosławice, ul. Morcinka 14), zarejestrowane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, NIP: 6481984667, REGON: 276415939 oraz Przedsiębiorstwo Konsultingowe AGM Sp. z o.o. NIP: 6482798837, REGON: 385848588, KRS: 0000835694.

    Z Administratorem można się kontaktować pisemnie, za pomocą poczty tradycyjnej na adres: ul. Handlowa 2 lub drogą e-mailową pod adresem: agm@agm-konsulting.pl