
Co to jest ocena ryzyka zawodowego i jak często się ją przeprowadza?
Bezpieczne miejsce pracy sprzyja efektywnemu i wydajnemu wykonywaniu obowiązków, zadowoleniu pracowników z jakości zatrudnienia, a także ograniczeniu licznych, potencjalnych strat finansowych. Ochrona każdego pracownika przed zagrożeniami związanymi z wykonywanymi zadaniami powinna być żywotną kwestią w zarządzaniu każdym przedsiębiorstwem – to po stronie pracodawcy leży bowiem obowiązek, aby zapewnić bezpieczne, a zarazem higieniczne warunki pracy.
Co to jest ocena ryzyka zawodowego, kto i w jaki sposób powinien ją przeprowadzić oraz co jaki czas powinna być aktualizowana? Rzetelne odpowiedzi na te pytania umieściliśmy w poniższym artykule.
Ocena ryzyka zawodowego – co to jest?
Każdy pracodawca powinien posiadać solidną wiedzę na temat tego, co to jest ocena ryzyka zawodowego. Jej dokonywanie stanowi obowiązek prawny określany przez Kodeks pracy. W myśl przepisów pracodawca musi ocenić i udokumentować owo ryzyko, powiadomić o nim pracowników, a także zastosować adekwatne środki profilaktyczne, mające na celu jego zmniejszenie.
Umiejętność profesjonalnego zarządzania firmą zdecydowanie powinna uwzględniać taką kwestię jak ocena ryzyka zawodowego. Co to jest w praktyce? Proces ten obejmuje 5 etapów, które rozpoczyna monitorowanie sytuacji. Następnie osoba dokonująca oceny powinna dokładnie określić zarówno zagrożenia, jak i osoby na nie narażone, a także ocenić poziom ryzyka dla każdego z nich oraz uporządkować je priorytetowo. Kolejnym etapem jest dobór adekwatnych do wyróżnionych zagrożeń środków zapobiegawczych, a ostatnim – ich wdrożenie.
Co to jest ocena ryzyka zawodowego i kto ją wykonuje?
To, czy ocena ryzyka zawodowego zostanie przeprowadzona poprawnie oraz rzetelnie, wpływa zarówno na bezpieczeństwo, komfort pracowników, jak i finanse firmy. Co więcej, brak odpowiednich środków zapobiegawczych może przyczynić się do wystąpienia wypadków czy chorób związanych z zawodem, których konsekwencje będą rzutować na rodziny poszkodowanych.
Odpowiedzialność za przeprowadzenie i jakość oceny ryzyka zawodowego ciąży na pracodawcy – prawo nie określa jednak, kto powinien ową ocenę wykonać. Zazwyczaj w małych firmach, w których przełożony jest dobrze zaznajomiony ze specyfiką pracy na różnych stanowiskach, to właśnie on podejmuje się tego zadania. W przypadku większych przedsiębiorstw zaleca się jednak skorzystanie z pomocy osoby doświadczonej w przeprowadzaniu takiej oceny w różnych branżach i środowiskach pracy – taką usługę można znaleźć również w naszej ofercie.
Ocena ryzyka zawodowego – co to jest i co powinna zawierać prawidłowo sporządzona dokumentacja?
Pracodawca powinien być dobrze zorientowany nie tylko w kwestii tego, co to jest ocena ryzyka zawodowego – równie ważny aspekt stanowi wiedza na temat sporządzania dokumentacji w tym zakresie. Można kierować się wskazówkami, które dostarczają kolejne etapy przeprowadzania oceny.
W związku z tym pracodawca jest odpowiedzialny między innymi za to, aby powstał rzetelny spis stanowisk i stosowanych środków ochrony. Powinien również opisać zidentyfikowane zagrożenia oraz oszacować ryzyko według jednej z rzetelnych metod. W ustaleniu niezbędnej dokumentacji warto skorzystać z pomocy naszych ekspertów.
Ocena ryzyka zawodowego – co ile lat powinna być wykonywana?
W kwestii tego, co jaki czas musi być aktualizowana ocena ryzyka zawodowego, albowiem nie istnieje konkretny wskaźnik. Taką analizę powinno się jednak przeprowadzać okresowo i systematycznie.
Należy to uczynić w szczególności wówczas, gdy nastąpiły jakiekolwiek zmiany dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstwa w zakresie organizacyjnym lub technicznym. Niezależnie od okoliczności nasi eksperci z AGM Konsulting staną na wysokości zadania.