Co to jest ergonomiczne stanowisko pracy i jak powinno wyglądać?

24 lip

Co to jest ergonomiczne stanowisko pracy i jak powinno wyglądać?

Obecnie coraz więcej pracujemy głównie przed komputerem. To z kolei wiąże się z wieloma kwestiami, o których powinniśmy pamiętać, by zadbać o swoje zdrowie. W im wygodniejszych warunkach wykonujemy powierzone nam obowiązki, tym jesteśmy bardziej efektywni i zmotywowani, a także łatwiej skoncentrować się nam na pracy.

W poniższym artykule poruszyliśmy kwestię związaną z ergonomicznym stanowiskiem pracy, by dla każdego czytelnika stała się ona klarowna, a tym samym nie budziła żadnych wątpliwości.

Co to jest ergonomiczne stanowisko pracy? Objaśnienie pojęcia

Zadaniem pracodawcy jest zapewnienie nam ergonomicznych warunków pracy, czyli takich, które złagodzą codzienną pracę przed komputerem. Długotrwałe przebywanie przed monitorem nie wpływa korzystnie na zdrowie, przyczyniając się nie tylko do pogorszenia wzroku, ale również do powstawania problemów z kręgosłupem, bólów głowy czy zmian zwyrodnieniowych.

Dlatego tak istotne jest, aby zapewnione nam warunki były dla nas komfortowe, co umożliwi ograniczenie negatywnego wpływu pracy przed komputerem.

Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy?

Korzystanie z ergonomicznego stanowiska ułatwia skupienie się na wykonywaniu powierzonych zadań, wpływa na nasze samopoczucie i wydajność pracy. Dlatego obowiązkiem pracodawcy jest stworzenie nam komfortowych warunków. To wiąże się z zapewnieniem nowoczesnego sprzętu, wygodnego fotela czy biurka. Niezwykle istotne jest, by monitor znajdował się na wysokości wzroku, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni do przechylania głowy, jej odwracania czy unoszenia.

Niebagatelne znaczenie ma również krzesło, które powinno mieć możliwość regulacji. Dzięki temu będziemy mogli dostosować jego wysokość do swojego wzrostu, co wpłynie na komfort wykonywanych obowiązków.

Kolejny aspekt, na który musimy zwrócić szczególną uwagę stanowi oświetlenie. Najlepsze jest to naturalne, ponieważ nasz wzrok się nie męczy, a my możemy skupić się na codziennej pracy. Ustawienie monitora powinno być prostopadłe względem okna, dzięki czemu światło nie będzie się odbijało od jego powierzchni.

Pamiętajmy również o właściwym ułożeniu rąk, które powinny być oparte na biurku nadgarstkami, gdy piszemy na klawiaturze.

Jak wygląda ergonomiczne stanowisko pracy? Dodatkowe informacje

Podczas przygotowywania ergonomicznego stanowiska pracy warto na własną rękę zadbać o kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim starajmy się utrzymywać porządek na biurku, co pozwoli nam łatwiej skupić się na wykonywanych zadaniach. Co więcej miejscem, gdzie gromadzi się najwięcej bakterii, jest klawiatura. Dlatego istotne jest, aby czyścić ją systematycznie.

Warto również mieć na uwadze fakt, że po każdej spędzonej przed komputerem godzinie powinniśmy zrobić 5 minut przerwy. Dzięki temu wzrok odpocznie od wpatrywania się w monitor. Ważnym aspektem jest dobór odpowiednich do naszej wady wzroku okularów na które firma może przekazać dofinansowanie.

Wielu właścicieli firm decyduje się na wzięcie udziału w szkoleniu z ergonomii stanowiska pracy, co ma duże znaczenie dla podjęcia kluczowych z tego zakresu działań.

Co to jest ergonomiczne stanowisko pracy i jak powinno wyglądać? Podsumowanie

Zapewnienie komfortowego stanowiska pracy stanowi obowiązek każdego pracodawcy. Niezwykle istotne jest zarówno wyposażenie biura w odpowiedni sprzęt, jak i meble takie jak biurko oraz krzesło. Takie rozwiązanie pozwoli odciążyć organizm podczas spędzania długich godzin przed monitorem, co pozytywnie wpłynie nie tylko na wydajność pracy, ale również nasze samopoczucie.

Skontaktuj się z nami - w czym możemy pomóc?

    Administratorem Pani/Pana danych osobowych (dalej: „Administrator”) jest Grzegorz Kłunduk prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Konsultingowe AGM Grzegorz Kłunduk (42-674 Zbrosławice, ul. Morcinka 14), zarejestrowane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, NIP: 6481984667, REGON: 276415939 oraz Przedsiębiorstwo Konsultingowe AGM Sp. z o.o. NIP: 6482798837, REGON: 385848588, KRS: 0000835694.

    Z Administratorem można się kontaktować pisemnie, za pomocą poczty tradycyjnej na adres: ul. Handlowa 2 lub drogą e-mailową pod adresem: agm@agm-konsulting.pl